fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Bydgoszcz. 677 urodziny Miasta. Wiesław Olszewski laureatem Medalu Kazimierza Wielkiego

Corocznie w dniu urodzin Bydgoszczy, podczas uroczystej sesji wręczane są dostojnym osobistościom Medale Kazimierza Wielkiego. 19 kwietnia 2023 roku jeden z medali trafił do rąk 75-letniego bydgoszczanina Wiesława Olszewskiego. W sesji uczestniczył poseł Jan Szopiński.

Listę laureatów medali ustala i wskazuje beneficjentów grono radnych Bydgoszczy na poprzedzającej urodziny miasta sesji Rady. Podczas obrad 29 marca br. radni przegłosowali uchwałę o wyróżnieniu medalami: Krzysztofa Badowskiego, ks. Sławomira Bara, dr inż. Wiesława Olszewskiego, Moto Dawcy Uśmiechu oraz Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego.

Szczególnie miło nam odnotować wyróżnienie zaszczytnym medalem Wiesława Olszewskiego, związanego od lat ze środowiskiem lewicy województwa kujawsko-pomorskiego i Bydgoszczy.

Wiesław Olszewski w Bydgoszczy się urodził i związał z tym miastem całą swoją działalność edukacyjną, gospodarczą, polityczną, społeczną, akademicką i międzynarodową.

W Bydgoszczy ukończył szkołę średnią, Wyższą Szkołę Inżynierską oraz Akademię Techniczno-Rolniczą. Doktorat z nauk ekonomicznych uzyskał na Uniwersytecie Szczecińskim. Podnosił swoje kwalifikacje zawodowe m.in. we Francuskim Instytucie Gospodarki, Szkole Głównej Handlowej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.

z kozlowiczem   olszewski z medalem

 

W latach 1994-1997 pełnił funkcję wojewody bydgoskiego, dbał w tym czasie szczególnie o wzrost rangi Bydgoszczy, jako lidera wśród dużych miast regionu Pomorza i Kujaw oraz jako miasta wiodącego w województwie bydgoskim. Do jego priorytetów należał także rozwój  szpitali i innych wojewódzkich placówek medycznych,  rozwijanie usług publicznych o regionalnym charakterze, zarządzanie państwowymi przedsiębiorstwami i w rozwiązywanie problemów pracowniczych. Jako wojewoda zaangażował się w działania integrujące miasta i gminy wokół Bydgoszczy, wg planowanej przez ówczesne bydgoskie środowiska polityczne i społeczne koncepcji budowy przyszłej stolicy województwa kujawsko-pomorskiego. Po zakończeniu  kadencji wojewody, już jako radny miejski i społecznik skutecznie działał rzecz powstania – w ramach reformy terytorialnej kraju – Województwa Kujawsko-Pomorskiego ze stolicą w Bydgoszczy. Pamiętamy o silnych wówczas koncepcjach politycznych, chcących sprowadzić Bydgoszcz do poziomu miasta powiatowego w województwie wielkopolskim.

Przez dwie kadencje, w latach 1998-2006 Wiesław Olszewski był radnym miejskim i wiceprzewodniczącym Rady Miasta. W wyborach samorządowych reprezentował bydgoskie dzielnice i osiedla: Bocianowo, Śródmieście, Stare Miasto, Babią Wieś, Las Gdański, Zawiszę, Myślęcinek i Wzgórze Wolności, Glinki-Rupienica. Startował jako kandydat z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W pracach Rady Miasta angażował się w rozwiązywanie sporów politycznych wśród radnych na zasadach wzajemnego poszanowania partyjnych opcji i poglądów oraz poszukiwania dróg do wspólnych stanowisk i działań w interesie Bydgoszczy.

Będąc radnym, aktywnie wspierał Prezydenta Bydgoszczy w realizacji inwestycji na terenie miasta, czego efektem było między innymi oddanie do użytku w 2002 roku Hali Łuczniczka. Był też inicjatorem finansowego i organizacyjnego wspierania bydgoskich drużyn sportowych uczestniczących w rozgrywkach ligowych i zagranicznych.

Dał się poznać jako wybitny menedżer i mecenas kultury. Jego zasługą jako wojewody było powołanie w Bydgoszczy prestiżowej instytucji kultury – Opery NOVA, która do dzisiaj należy do najbardziej rozpoznawalnych scen operowych Polski i Europy. Dzięki jego zaangażowaniu rozwijał się Bydgoski Festiwal Operowy – artystyczne wydarzenie bez precedensu w życiu kulturalnym Polski. Rozwijał się także i rozwija nadal Bydgoski Festiwal Muzyczny, organizowany naprzemiennie z Festiwalem Musica Europae Antiqua Orientalis przez prowadzoną w minionych latach przez Wojewodę Bydgoskiego Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy. Jako wiceprzewodniczący Rady Miasta Wiesław Olszewski aktywnie poszukiwał środków na promocję Bydgoszczy i dotowanie ważnych wydarzeń organizowanych przez Teatr Polski, Muzeum Okręgowe, BWA i inne miejskie instytucje kultury.

339737847 588053526720835 5245461813246926185 n     o9lszewski sesja copy

Wiesław Olszewski jest ekonomistą, dydaktykiem i nauczycielem akademickim, autorem publikacji naukowych. Wykształcił liczne grono ekonomistów, kierujących dziś ważnymi instytucjami w Bydgoszczy, województwie i kraju.  Jako profesor Wyższej Szkoły Gospodarki pełnił od 2013 r. zaszczytną funkcję rektora WSG, przyczyniając się do rozwoju tej uczelni i podniesienia jej rangi w środowisku akademickim województwa kujawsko-pomorskiego i Polski.

W latach swej aktywności zawodowej zaznaczył swoja obecność w sektorze firm bankowych, m.in. był dyrektorem Oddziału Invest-Banku w Bydgoszczy, dyrektorem Oddziału Nordea Bank Polska SA w Bydgoszczy, a także dyrektorem bydgoskiego Oddziału TUiR „Polisa”.

Za sprawą Wiesława Olszewskiego w Bydgoszczy funkcjonuje Konsulat Honorowy Republiki Słowacji. Jako Konsul Honorowy wspiera współpracę zagraniczną bydgoskich firm  
i środowisk naukowych, wykorzystując w tym celu wieloletnie oficjalne i robocze kontakty gospodarcze i naukowe. Sprawując obowiązki konsula skupiał się na promocji dorobku naukowego, polskiej myśli technicznej oraz wymianę doświadczeń związanych z edukacją, co jest doceniane przez stronę słowacką.

Wiesław Olszewski od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem życia społeczno-politycznego w Bydgoszczy – w ZSP i partiach lewicy. Był aktywnym członkiem rad społecznych: Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego im. dr. Jana Biziela, Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka oraz Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Borowicza.  Zasiadał również m.in. w zarządach Kujawsko-Pomorskiego Związku Pracodawców i Przedsiębiorców, a w późniejszych latach także Okręgowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, w tym ostatnim będąc wiceprzewodniczącym.  

Za swoją działalność gospodarczą i społeczną oraz za zasługi dla Bydgoszczy i województwa, dr inż. Wiesław Olszewski został wielokrotnie odznaczony i wyróżniony, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Edukacji Narodowej i Medalem za zasługi dla Obronności Kraju.

Gratulacje!

Czytaj więcej o wyróżnieniach bydgoszczan TUTAJ  i TUTAJ

 

Bydgoszcz, 19 kwietnia 2023 r.

 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem